İsrail’in soykırım duruşması canlı yayınlanacak

Güney Afrika’nın İsrail aleyhine Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) dün yaptığı açıklamada duruşma aşamasına gelindi. UAD:

“11 Ocak 2024 Perşembe ve 12 Ocak 2024 Cuma günleri, Güney Afrika’nın İsrail’e karşı 29 Aralık 2023’te yaptığı başvuruda, Mahkemenin merkezi olan Lahey’deki Barış Sarayı’nda halka açık duruşmalar yapacak” dedi.

UAD açıklamasında “Duruşmalar, Güney Afrika Başvurusunda yer alan geçici tedbirlerin belirtilmesine yönelik Talebe ayrılacaktır” ifadelerini kullandı. 

‘GEÇİCİ ÖNLEMLER ALINMALI’

Duruşmaların ilk gününde Güney Afrika’nın sözlü olarak İsrail’e karşı ‘geçici önlemler alınmasını’ sunması bekleniyor.

Duruşmanın ikinci günde yine sözlü olarak savunmasını yapacak. UAD ayrıca duruşmaların Birleşmiş Milletler’in internet üzerinden yayın yaptığı UN Web TV ile mahkemenin kendi internet sitesinden İngilizce ve Fransızca olarak yayınlanacağını ifade etti.

59 ÜLKEDEN DESTEK

Güney Afrika Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığı Sözcüsü Clayson Monyela, Güney Afrika’nın başvurusunun Malezya, Türkiye ve 57 ülkenin üye olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından desteklendiğini belirtti.

GÜNEY AFRİKA’NIN BAŞVURUSUNUN İÇERİĞİ

Güney Afrika 29 Aralık’ta 84 sayfalık başvuru yaptı. Başvuruda “İsrail’in Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini ihlal ettiği iddiaları” alıyor. Ayrıca Güney Afrika “Filistin halkının Soykırım Sözleşmesi kapsamındaki haklarına daha fazla, ciddi ve telafisi mümkün olmayan zarar gelmesini önlemek” ile “İsrail’in Soykırım Sözleşmesi kapsamındaki soykırım yapmama, soykırımı önleme ve cezalandırma yükümlülüklerine uymasını sağlamak” amacıyla ‘geçici tedbirler almasını’ talep etmişti.
 

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir