Eşini katletti, çifte indirimle cezası kuşa döndü

Olay geçtiğimiz yıl Ocak ayında Denizli’nin Merkezefendi ilçesine bağlı Akkonak Mahallesi, Lozan Caddesi Engin Apartmanı’nda meydana geldi. Boşanma aşamasındaki eşi Ummahan Zerrin U. (38) ile tartışan Sinan U.’nun(40) genç kadının başına bira şişesi ile vurup bıçakladıktan sonra göğsüne diziyle bastırarak, eşarpla boğduğu iddia edilmişti.

Cesette yapılan otopside kaburga kırıklarına bağlı iç kanama ve boğma kaynaklı solunum yetmezliği nedeniyle ölümün gerçekleştiği belirlenmişti.

Olaydan sonra polisi arayarak teslim olan katil zanlısı hakkında Denizli Cumhuriyet Savcılığı ‘Eşi Kasten Öldürmek’ suçlaması ile iddianame hazırlayarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Ummahan Zerrin U.

“ÇOCUKLARIMDAN ÖZÜR DİLİYORUM”

5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen yargılamanın üçüncü celsesinde karar çıktı. İlk iki celsede eşinin kendisini aldattığını, aralarında bu nedenle tartışma çıktığını savunan sanık; “22 yıllık evliydik. Eşim olanları anlattı. Cinnet getirdim” diyerek olay anını anlattı.

Dinlenen bir tanık ise genç kadınla gönül ilişkisi yaşadıklarını ve birkaç kez buluştuklarını söyledi. Sanık son savunmasında; “Olayların bu şekilde olmasından dolayı çok üzgünüm. Çocuklarımdan özür diliyorum. Mahkemenin vereceği karara saygı duyuyorum” dedi.

KARAR VERİLDİ, HAKSIZ TAHRİK UYGULANDI

Mahkeme heyeti ‘Eşe Karşı Kasten Öldürme’ suçundan sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Suçu ‘Haksız Tahrik Altında İşlediği’ gerekçesiyle cezasında 4’te bir oranında indirim yapılarak 20 yıla düşürüldü.

Ayrıca mahkeme heyeti 6’da bir oranında kamuoyunda ‘iyi hal’ olarak bilinen takdir indirimi yaparak cezayı 16 yıl 8 ay olarak belirledi.

“İNDİRİM UYGULANMASI KABUL EDİLEMEZ”

Duruşmayı takip eden Denizli Barosu Kadın Hakları Komisyonu karara ilişkin yaptığı paylaşımda; “Kadın cinayetlerinde haksız tahrik ve iyi hal indirim hükümlerinin uygulanması kabul edilemez. Hangi sadakat yükümlülüğü, hangi erkeklik gururu yaşam hakkıyla kıyaslanabilir. Sanıklara uygulanan indirim hükümleriyle dolu kararların, şiddet faillerine cesaret vermeye devam edeceği görülmemekte midir? Sadakatsizlik iddiasının yeri Aile Mahkemeleridir; failin canice işlediği fiillerden dolayı yargılandığı Ağır Ceza Mahkemeleri değildir. Yasa yollarının takipçisi olacağız. Şiddet mağdurunu cezasızlıkla cezalandıran eril yargıyla mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir