İmamoğlu AKOM’da: Bu akşam acil bir durum yoksa araçla dışarı çıkmayın

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, “Bu akşamınızı 9-10 itibarıyla mümkün olduğu kadar tedbirli, acil bir durumunuz yoksa araçla dışarıya çıkmayın ve eğer geçmişte bir kısım deneyimleriniz var ise ama apartmanınızda, ama binanızda bu anlamda tedbirlerinizi alın” dedi.

AKOM’dan yapılan açıklamada, İstanbul’da perşembe gününden itibaren etkili olan yağışın bugün de devam edeceği belirtilmişti. İstanbul’un bazı bölgelerinde sağanak etkisini gösterdi. Yağış nedeniyle yollarda su birikintileri oluşurken, araçlar trafikte ilerlemekte güçlük yaşadı. İmamoğlu, vatandaşları uyarmak için AKOM’da açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bu uyarıları bütün hemşerilerimizin dikkate alacağına da yürekten inanıyorum. Zira ne kadar tedbirli olursak, ne kadar önden bir kısım hazırlıklarımızı netleştirir ve ona göre süreci toparlarsak Allah korusun bizi üzen haberleri asla almayacağız diye düşünüyorum.

“İstanbul’daki bazı bölgeler, bir yılda alacağı yağışı 3 günde almış olacak”

Meteoroloji birimimiz ve Meteoroloji kurumu olmak yapılan açıklamalarda görülüyor ki bu akşam saat 9-10 civarında İstanbul’da etkili bir yağış süreci başlayacak. Bu tabii bazen tahminin biraz üstüne çıkabiliyor. Biraz geç başlayabiliyor ama bu akşam kesinlikle etkili bir yağışı bütün İstanbul’un yaşayabileceği ihtimali birimlerimiz tarafından bize aktarıldı.

Bölgesel olarak 100 kiloyu aşacak bir yağış miktarına ulaşabilme ihtimalini yüksek görünüyor arkadaşlarım. İstanbul’daki bazı bölgeler bir yılda alacağı yağışı 3 günde almış olacak. Bahsedilen yağış miktarı; Arnavutköy, Çatalca, Başakşehir’e bir yağış daha düştüğü takdirde, bu bölgeler bir yılda alacağı yağışı 3 günde almış olacak.

“4 bin 927 personelimiz var”

Tabii bu iklim değişikliğinin yarattığı yağış değişiklikleri hayatı derinden de etkilemekte. Bu tür afet anlarına etkili hazırlıklar yapıyoruz. Şu an itibarıyla İBB’de, 5 binin üzerinde kadro, 4 bin 927 personel sayımız var. Buna metro gibi bir kısım iştiraklerimizin ilave personel katkılarının belli noktalarda görevlendirilmesini de katarsak; bu sayının 5 bin 500’lere çıkabileceğini söyleyebilirim. Bu personelimiz bu alarm zaman dilimi içerisinde sahada olacaklar. Toplamda araç ve iş makinası sayımız da 2 bin 43 olacak. Dolayısıyla biz tüm ekiplerimizle hazırlıklı bir biçimde süreci takip ediyor olacağız. Yönetici arkadaşlarım da bu kumanda masasında gerekli müdahaleleri yapıyor olacaklar.

“Acil bi durum yoksa bu akşam arabayla dışarı çıkmayın”

Bu akşamınızı 9-10 itibarıyla mümkün olduğu kadar tedbirli, acil bir durumunuz yoksa araçla dışarıya çıkmayın ve eğer geçmişte bir kısım deneyimleriniz var ise ama apartmanınızda, ama binanızda bu anlamda tedbirlerinizi alın.

Özellikle iş yeri sahiplerini uyarmak istiyorum. belli noktalarda, iş yerlerinde mesai olabilir. Bu mesai esnasında tedbiri sıkıntılı olabilecek fabrika veya buna benzer bodrum katlarda imalat yapan kurum ve kuruluşların da azami dikkatle hareket etmesi bizim bu akşamı en az sıkıntı ile geçirmemize sebep olacaktır.

İstanbul Büyükşehir Belediyemizin İSKİ, yol bakım veya diğer birimlerimiz olsun, tamamen bu temizlik konusuna sıkı bir şekilde eğildiğini ifade edeyim. Şu uyarıyı da yapmak isterim; bizim vatandaşlarımızın özellikle belli bir sahayı yöneten kurum, kuruluşların veya işletmelerin, bu kendi saha içerisinde olan kanal temizliklerini ve özellikle oralarda yaşanabilecek tıkanıklıklara karşı önceden tedbir almış olmalarının, onların da kendi sahalarındaki eksiklikleri gidermiş olmaları bu tür baskınların önünü kesecek veya yoğun bir biçimde azaltacaktır.

“İlçe belediyeleri de tedbir almalı”

“Çözüm merkezimiz ve saha ekiplerimiz hazırlıklı”

Aynı şekilde bu akşam doğabilecek olumsuzluklara karşı çözüm merkezimizde ekstra tedbirlerimiz, bize ihbar hattından yolladığınız uyarılar veya talepler yine bunları takip eden saha ekiplerimiz başta itfaiye, zabıta gibi birçok birimimizin hazırlıklı olduğunu ifade edeyim. Bizimle irtibat kuran vatandaşlarımızın özellikle gerekli hususu net biçimde paylaşmaları işimizi kolaylaştıracaktır.

“Sokakta bulunan canlar için de tedbir aldık”

Tabii yine bu tür afet anlarında sokak canlılarını da önemsediğimizi, bazen bu hayvancılıkla uğraşan mahallelerdeki sıkıntılı halleri takip ettiğimizi de belirteyim. Aynı zamanda sokaklarda bulunan canlarla ilgili de tedbirlerin alındığını ifade edeyim

Olabilecek aksiliklerde de yine sosyal hizmetler halkla ilişkiler gibi birimlerimiz vatandaşlarımızın hem yardımına koşacaklar hem de acil ihtiyaçlarını giderebilecek başta konaklama olmak üzere. “

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir