ABD’den Türk şirketlere yaptırım

ABD, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşla bağlantılı gördüğü 250’nin üzerinde kişi ve kuruluşa yaptırım uygulayacağını açıkladı. Bu yaptırımların 100’ü ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından, 150’si de Hazine Bakanlığı tarafından uygulanacak.

ABD Hazine Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre yaptırım uygulanan kişi ve şirketlerin Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşı sürdürmesine ‘yüksek öncelikli askeri teçhizat sevkiyatı’ ile fayda sağladığı ifade edildi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen konu hakkında yaptığı açıklamada Kremlin’in Rusya’yı istikrarlı bir şekilde ‘savaş ekonomisine’ dönüştürdüğünü vurguladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bunu sadece yerli üretim ile yapamayacağının altını çizen Yellen, bugün açıklanan yaptırımların Rus ordusunun acilen ihtiyaç duyduğu teçhizatları sağlayan kişileri hedef aldığını belirtti.

Listede Türkiye’den de 7 şirket yer aldı. Bu şirketlerin isimleri şöyle:

Bosfor Avrasya İç Ve Dış Ticaret Limited Şirketi,

Egetir Otomotiv Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi,

Globus Türkiye Lojistik Dış Ticaret Limited Şirketi,

Kartal Exim Dış Ticaret Limited Şirketi,

Konomar Gemi Elektrik Ve Elektronik Limited Şirketi,

Megasan Elektronik Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi.

Özkaya Otomotiv Mamülleri Pazarlama Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi.

YÜZLERCE SEVKİYAT

Bakanlığın yayımladığı listede, söz konusu şirketlerin Rusya’ya nasıl bir fayda sağladığına dair de bilgiler yer verildi. Buna göre bu şirketlerin Rusya’ya yüzlerce kez sevkiyatı yaptığı, bu sevkiyatlarda Rus ordusunun yüksek öncelikli ihtiyaçlarının yer aldığı bilgisi paylaşıldı.

“ANKARA YAPTIRIM DELİNMESİ KONUSUNDA ÖNLEMLER ALIYOR”

Reuters’a konuşan bir yetkili Türkiye’nin sadece Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan yaptırımları uyguladığını belirtti. Türkiye’nin tek taraflı önlemlere karşı çıktığını belirten Yetkili, Ankara’nın yaptırımların delinmesini en aza indirmek için önlemler aldığını vurguladı.

“Eğitimsiz ve umursamaz” olan bazı küçük kuruluşların yaptırımlardan kaçınmaya çalışmasının normal olduğunu ifade eden yetkili, “Yaptırımların Türkiye üzerinden delinmesine yönelik çabaların sıkı bir şekilde izlenmesi ve önlenmesi, politikalarımızın ayrılmaz bir parçasıdır” dedi.

ABD’nin son açıkladığı liste, Rusya’yı dünyada en çok yaptırım uygulanan ülke haline getirirken, söz konusu listedeki kişi ve kuruluşları kapsayan kanun, ABD mülklerine ve banka hesaplarına erişmeleri veya Amerikan işletmeleriyle çalışmaları engelliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir