2023’te Bu 116 Altcoin Projesi Piyasaya Veda Etti: İşte Liste!

Yakın zamanda yapılan bir açıklamada, önde gelen görsel ve yapılandırılmış altcoin projeleri veri sağlayıcısı RootData, 2023 yılında kripto alanının cesaret kırıcı gerçekliğini ortaya çıkardı. Şirket, endüstri ölümleriyle karşılaşan yaklaşık 115 kripto projesinin kapsamlı bir listesini paylaşarak şok dalgaları gönderdi. İşte detaylar…

2023’te bu altcoin projeleri “öldü”

RootData’nın “2023 Kripto Ölü Projeleri Listesi” başlıklı gönderisi, başarısızlıkla karşı karşıya olan artan sayıda kripto projesinin kasvetli bir kanıtı olarak hizmet ediyor. Listede, kapatıldığını duyuran, iflas ilan eden veya web sitelerinde uzun süre işlem yapılmayan 150’den fazla proje yer alıyor. Başarısız olan bu girişimlerin kümülatif finansman tutarının endişe verici bir şekilde 940 milyon dolara fırlaması dikkat çekici. Listede yer alan düşmüş devler arasında Prime Trust, Yield Protocol, Wyre, Multichain ve Clockwork yer alıyor. Her projenin, kripto ekosistemindeki genel mali kayba katkıda bulunan kendi çöküş hikayesi var. Bazı örnekler şu şekilde:

  • Wyre’nin Zamansız Ölümü: Blockchain tabanlı ödeme platformu Wyre, Haziran 2023’te, yoğunlaşan kripto kışının ortasında sona erdi. Platformun kapanmasından önce, Bolt Financial’ın Wyre’ı satın alma kararından geri çekilmesi ve çalışanların Ocak ayında potansiyel kapanmayla ilgili kaygı verici haberlerle karşı karşıya kalması sonrasında gerçekleşti.
  • Multichain’in Trajik Dönüşü: Kripto projesi Multichain, kurucusu Zhaojun’un bir sonraki ay polis tarafından tutuklanmasıyla ciddi bir gerilemeyle karşı karşıya kaldı. Bu tutuklama, kullanıcı varlıklarında önemli kayıplara yol açan bir dizi gizemli saldırının ardından platformun kapanmasına işaret ediyordu.
  • Prime Trust’ın İflası: Ağustos 2023’te kripto saklayıcısı Prime Trust, mali zorluklarla boğuştuktan sonra iflasını ilan etti. Nevada İşletme ve Sanayi Bakanlığı, Prime Trust’ın “önemli ölçüde kötüleşen” durumuna atıfta bulunarak, bilançodaki önemli bir yükümlülük nedeniyle müşterilerin para çekme işlemlerini yerine getiremediğini vurgulayan resmi bir emir yayınladı.
  • Clockwork’ün Son Saati: Solana merkezli akıllı sözleşme otomasyon projesi Clockwork, geliştirme faaliyetlerini durdurma konusundaki nihai kararını Ağustos ayında yineledi. Kurucu Nick Garfield, zincir üstü programların sona ermesiyle birlikte kapanışın birincil nedeni olarak “sınırlı ticari olumlu gelişmeyi” gösterdi.
  • Yield Protocol’ün Düzenleyici Sorunları: DeFi kredi sağlayıcısı Yield Protokolü, Aralık 2023’e kadar borç alma ve borç verme faaliyetlerini askıya alarak kapılarını Ekim 2023’te kapatmaya karar verdi. Platform, bir tweet’te belirtildiği gibi kapanmayı düzenleyici güvensizliğe ve “sabit faizli borçlanmaya yönelik sürdürülebilir talep” eksikliğine bağladı.

Listenin devamında hangi projeler var?

Yukarıdakilerin yanı sıra listede BonqDAO, OIN Finance, Windvane, Yeti Finance ve daha pek çok proje yer alıyor. Bu projeler, 2023’te kripto para dünyasında gerçekleşen çeşitli başarısızlıkları yansıtıyor.  Kripto endüstrisi bu çalkantılı zamanlarda ilerlerken RootData’nın kapsamlı listesinde şu projeler yer alıyor:

BonqDAO, OIN Finance, Windvane, Yeti Finance, AQUA, Biomes, Dot Finance, PolkaWorld, Many Exchange, Cabital, Minerva, MetaPoint, SappChat, Bastion, Pax.world, Themis, The Parallel, Ankex, Tomb Chain, Txbit, Sismo, Magneto, Bytom, kotal, BKEX, Bittrex, DeZy, Gomu, CNHC Group, HIPO, GRO Protocol, Linen, xToken, Stelo, AnimalGo, Return, Synthetify, Versum, Async Art, SkyLaunch, Housecat, LBRY, Superdao, Xeenon, Ascenders, Grim Finance, Boring Protocol, Nitro Network, Yield Protocol, Slashauth, Fuji Finance, Cardinal, Multichain, Clockwork, Outlet Finance, Voice, Glass Protocol, Naetion, Arable Protocol, RioDeFi, Meland.ai, Arenum, Agility, 1Sol, BlueBenx, BNPL Pay, Kaco Finance, TaleCraft, Starbots, Hotbit, RECUR, Warp Finance, Prime Trust, GEN.ART, Hundred Finance, Saddle Finance, AutoFarm, Nifty’s, DeHorizon, CoinLoan, HashLand, Kannagi Finance, SolChicks, Zircon Finance, ARX, Phezzan Protocol, Enchanter Finance, EZ Finance, Geist Finance, Algofi, Tonic, Pillow, Wyre, paprMEME, Swap.net, Nomics, UPFI Network, Earnity, Pizza, Hopex, LocalBitcoins, Lazerpay, Metroverse, Genki, Numio, Formfunction, Vovo Finance, TradeBlock, Rally, Friktion, Everlend, Galois Capital, Coin Cloud, EtherOrcs, Paxful, Silvergate Capital

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir